# wstecz #
Jest to duża osada położona na niewielkiej polanie otoczonej lasami. XIII wieczne dokumenty margrabiów brandenburskich wymieniają istniejący w okolicy bród przez Drawę. W tym samym mniej więcej czasie okoliczne tereny weszły w skład dóbr nadanych cystersom z Bierzwnika.
Osada w obecnym miejscu powstała w latach 1560-70 jako folwark założony przez Ruedegiera Wedla z Drawna w ramach swej szeroko zakrojonej akcji kolonizacji Puszczy.
Głusko zwane wtedy "Kamienną Knieją" (nazwa w niemieckim brzmieniu Steinbuch przetrwała do 1945 r. ) pozostało w rękach Wedlów aż do XVIII w. Później kilkakrotnie zmieniało właścicieli.
W połowie XIX w. stało się wzorcowym majątkiem, będącym własnością Fryderyka Sydova. Hodowano bydło i owce, produkowano wyborne sery sprzedawane nawet w Berlinie, próbowano uprawiać winorośl. Działał browar, gorzelnia i dwa młyny.
Po II wojnie światowej osada stała się siedzibą nadleśnictwa i osiedlem robotników leśnych. Przez krótki czas był tu zakład karny i placówka OHP
W centrum osady znajduje się pałac z początku XX w., z częścią XIX wiecznego skrzydła. Obecnie siedziba nadleśnictwa. Za pałacem niewielki park. W pobliżu neogotycki kościół Matki Boskiej Częstochowskiej, powstały w wyniku przebudowy dawnego browaru. Ściany z kamienia łamanego, nadbudowane cegłą. Wieża również z cegły. We wnętrzu neogotycka chrzcielnica z piaskowca oraz ambona z początku XX w.
W osadzie znajdują się sklep, bar i Punkt Informacji Turystycznej DPN, przystanek PKS (kursy do Dobiegniewa i Sitnicy).
W odległości ok. 1,5 km znajduje się jez. Głuche Duże, łączące się w swoim północnym krańcu z jez. Ostrowiec. Nieopodal wypływ kanału zasilającego położone w okolicy stawy rybne. Ładne miejsce do kąpieli z parkingiem (w sezonie strzeżonym).
W pobliżu kilka schronów Wału Pomorskiego.